Kihniön kunta on avannut kaksi uutta karavaanareille tarkoitettua matkaparkkia. Toinen matkaparkki sijaitsee Kihniön torilla (osoitteessa Prunnintie 6, 39820 Kihniö) ja toinen Pyhäniemen lomakylän kupeessa Kankarinjärven rannalla (osoitteessa Pyhäniementie 251, 39820 Kihniö).
Pyhäniemen matkaparkki sijaitsee hiekkaisella mäntykankaalla upealla Kankarinjärven näköalla. Entisen seurakunnan leirikeskuksen rakennuksissa on käytettävissä keittiö (vesipiste, tiskaus- ja ruuanlaittomahdollisuus), WC (kompostoiva käymälä) sekä puulämmitteinen sauna (kiuas ja pata) itsepalveluna. Matkaparkin vieressä sijaitsee Pyhäniemen uimaranta. Alueen vieressä on Holiday Pyhäniemen palvelut. Pyhäniemellä on neljä paikkaa, joista kaksi on varustettu sähkötolpalla.
Kihniön torin matkaparkki sijaitsee Kihniön keskustassa, jonka palvelut ovat kävelymatkan päässä parkista. Torilla paikkoja on tarjolla kaksi, joista molemmat on varustettu sähkötolpalla.
Tarkemmat tiedot matkaparkeista löytyvät ja niiden varaaminen tapahtuu matkaparkki.com palvelussa. Pysäköinti torilla maksaa 11 €/vrk. Pyhäniemessä sähköllinen paikka on 21 €/vrk ja sähkötön paikka 16 €/vrk.
Lisätietoja osoitteesta https://matkaparkki.com/ , siellä etsi ja varaa painikkeen painamisen jälkeen kirjoita etsi ruutuun Kihniö.